rozważania o CNC

Marzec 29, 2024, 05:51:06
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Frezarka 2200X1200X350  (Przeczytany 20971 razy)
rootced
początkujący
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2



« : Luty 15, 2008, 10:56:00 »

Witam szanownych kolegów towarzyszy skrawania cięcia gięcia Uśmiech

Po długim okresie zbierania funduszy na realizację projektu frezarki wreszcie zaczynam. Wobec tego mam kilka pytań z góry przepraszam za te  któreś będą błahe i oczywiste.

Kilka słów na temat projektu czyli,  założeń czysto teoretycznych które chce zrealizować w praktyce Uśmiech

Założenie pierwsze kompromis miedzy ceną a jakością

Pole robocze 2200X1200X350
Konstrukcja z ruchoma bramą
Stół wykonany z profili kwadratowych 200X200 grubość 5 mm i 120X120 grubość 5 mm
Silniki krokowe 12.5 Nm

Oś X czyli najdłuższa na wałkach podpartych fi 30
Oś Y i Z na prowadnicy szynowej HLH 25 A

Wrzeciono Kress FME 1050 na początek docelowo elektrowrzeciono firmy ELTE czy coś podobnego

Teraz najlepsze  frezarka docelowo ma być 5 osiowa szczegóły konstrukcji przedstawię później wraz z rysunkami

Kilka pytań 

Jeśli chce użyć dwa silniki krokowe do napędu bramy czy mogę je sterować  jednym wyjściem z płyty głównej przez dwa  sterowniki

Czy można stosować w jednej frezarce  silniki różnej mocy  np. chce zastosować  2 silniki 8.5 Nm do napędu bramy a  do osi Y i Z 12.5 Nm


Ze względu na ekonomie chce wykonać sterowniki samodzielnie do poniżej podanych silników  bardzo bym prosił o wskazanie i polecenie solidnej konstrukcji sterownika

http://www.allegro.pl/item308827429_silnik_krokowy_12_5nm_8_przewodow_cnc_nowy.html

http://www.allegro.pl/item307659014_silnik_krokowy_8_5nm_8_przewodow_cnc_nowy.html

Z góry dziękuję  za pod powiedzi i konstruktywna krytykę ze strony członków forum


Rootced
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2008, 12:40:32 wysłane przez rootced » Zapisane
markcomp
Administrator
*****
Offline Offline

Wiadomości: 14874



WWW
« Odpowiedz #1 : Luty 16, 2008, 01:05:54 »

Cytat: rootced
Jeśli chce użyć dwa silniki krokowe do napędu bramy czy mogę je sterować  jednym wyjściem z płyty głównej przez dwa  sterowniki
tak...
albo za pomocą programu wysterować tym samym sygnałem dwa wyjścia (step/dir x2 = 4sygnały dokładniej)


Czy można stosować w jednej frezarce  silniki różnej mocy  np. chce zastosować  2 silniki 8.5 Nm do napędu bramy a  do osi Y i Z 12.5 Nm[/quote]
można...
jednak unifikacja ma swoje zalety...
bardziej istotne jest jednak to aby wszystkie sterowniki były takie same... zasilae tym samym napięciem

Cytat: rootced
Ze względu na ekonomie chce wykonać sterowniki samodzielnie do poniżej podanych silników  bardzo bym prosił o wskazanie i polecenie solidnej konstrukcji sterownika

podane silniki to:

12.5Nm 7.8A w połączeniu równoległym


8.5Nm 6A w połączeniu równoległym


jeśli zależy nam na dużych prędkościach takich silników to warto aby sterownik był zasilany z wysokiego napięcia... np. 90V lub więcej

jednak samodzielne zbudowanie sterownika na takie napięcie może sprawić problemy... zwłaszcza sterownika bipolarnego...

łatwiejszy w realizacji wydaje się sterownik unipolarny - w najprostszej wersji:

l297 - drajwery - 4 mosfety

coś takiego ostatnio próbuję "uzdatnić" do pracy z możliwie wysokimi napięciami... potrzebuję jednak trochę wolnego czasu, którego brakuje Mrugnięcie

pytanko jaki sposób przeniesienia napędu kolega przewiduje do tej maszyny (2200X1200X350) ?
Zapisane

MARKcomp77

http://oferta.forum-cnc.pl/
Sterowniki.Silniki

kot1979
początkujący
*
Offline Offline

Wiadomości: 6


WWW
« Odpowiedz #2 : Luty 16, 2008, 10:44:20 »

dziwnie podchodzisz do sprawy. chcesz zalozyc potezne silniki i , wielka frezarke a oszczedzasz tam gdzie oszczednosc nie poplaca:) sterowniki , ktore sprzedaje wlasnie administrator tego forum , sa naprawde niezawodne i tak naprawde dosc tanie , przy bardzo dobrych parametrach , i co najwazniejsze niezawodne:) , nie wiem czy warto samu skladac .Tak naprawde niewielka oszczednosc. Ale to moze moje odczucie:)

Zapisane

www.konarmeble.pl Uśmiech Marku moge tak sobie napisac?Uśmiech
rootced
początkujący
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2



« Odpowiedz #3 : Luty 20, 2008, 10:28:14 »

Witam miłośników skrawania  Duży uśmiech

Prace się idą powoli projekt się trochę zmienił ze względu na chęć wykorzystania maxymalnie dostępnego materiału stół będzie trochę większy zamiast 1200 mm ma 1400 szerokości teraz czekam na wyplanowanie stołu przez frezerów przed zamontowaniem prowadnic.



Przeniesienie napędu myślę o śrubach kulowych 25X5 zastanawiam się tylko czy dystans 2500 nie jest za duży na ruchomą śrubę ze względu na ewentualne bicie  rozwiązaniem problemu stała śruba a ruchoma nakrętką widziałem gdzieś na „sąsiednim forum” rozwiązanie tego problemu, ale jeśli waszym zdaniem dystans 2500 nie jest za duży to zastane przy obrotowej śrubie jest to prostsze rozwiązanie.

Sterowniki najprawdopodobniej kupie gotowe co opóźni budowę maszyny, ale prawdę  mówiąc nie mam czasu na szukanie i budowę sterowników (kolega się wykręcił z wykonania ów sterowników)

Postaram się jak najszybciej wrzucić zdjęcia gotowego stołu i przedstawić projekt bramy nr xx ciągle go modyfikuję 

Wracając do frezarki wielo osiowej  jakim softem to najlepiej sterować czy są jakieś  szczególne zasady budowy czy znacie jakieś  miejsca w necie gdzie można znaleźć jakieś info na ten temat  z góry dziękuję.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2008, 10:38:50 wysłane przez rootced » Zapisane
Kwarc
początkujący
*
Offline Offline

Wiadomości: 9


« Odpowiedz #4 : Luty 21, 2008, 08:26:06 »

w zasadzie dominuje soft Mach2 lub Mach3 ,pewne zalety ma Turbocnc, ten drugi bardzo dobry dosowy program o malych wymaganiach sprzetowych.w turbocnc sa jak dla mnie tylko dwie wady w wersji darmowej niema korekcji srednicy narzedzia(freza) a druga to fakt ze kazda linijka kodu rozpoczynana jest od pewnej ustalonej w paramertrach predkosci posuwu.
Zapisane
Kwarc
początkujący
*
Offline Offline

Wiadomości: 9


« Odpowiedz #5 : Marzec 02, 2008, 06:41:01 »

jesli mozna ci cos doradzic to przy takiej duzej konstrukcji musisz zwrocic szczegulna uwage na silniki i sterowniki.
radze niekierowac sie zbytnio samym parametrem momentu napedowego.wiele tanich bardzo mocnych silnikow gwaltownie traci moment wraz ze zwiekszaniem obrotow.chcac miec pewnosc naalezaloby kupic jakies markowe silniki. np. Berger Lahr,Sanio Denki
(moglem zle przeliterowac nazwe).no i oczywiscie wysokonapieciowy sterownik np.90V z zapasem pradowym (jesli sinik ma 5A to
sterownik 7A) tak ze 20% zapasu, mozna wtedy ustawic prad kierujac sie temperatura silnika.mozesz jeszcze zrobic tak.
do bramy tansze silniki do reszty drozsze (zasadnicze ruchy robocze wykonywane przez osie lepiej napedzene).
Zapisane
markcomp
Administrator
*****
Offline Offline

Wiadomości: 14874



WWW
« Odpowiedz #6 : Marzec 27, 2008, 10:05:15 »

ostatnio potestowałem "moje" sterowanie na M880 (7.8A 1/256 90V) z silnikami:

4.5Nm(7.8A), 8.5Nm(6A) i 12.5Nm(7.8A)

http://forum-cnc.pl/index.php?topic=683.0
http://forum-cnc.pl/index.php?topic=488.0
http://forum-cnc.pl/index.php?topic=663.0





udąło się uzyskać maksymalne nastawy osiągalne przy danych ustawieniach mach3
(kernel speed=60KHz, podział kroku=1/10, 2000 imp na jednostkę, max speed =  1800rpm)

czyli osiągnięto 30obr/sek

test nie tracenia kroków poległa na wykonaniu przez silniki programu spirali (ciągłe przyśpieszanie i zwalnianie) - trudniejszy test
drugi test - to skoki... czyli stałe zmienianie kierunków.... silniki skakały jak pchełki (nawet te 5.6kg)

akceleracje była ustawiona na 100 (mniejsze wartośi pogrązają silniki w rezosnansach średniopasmowych.... większe wartości - to jak wiadomo cosraz więsze siły... siły bezwładności do pokonania podczas przyśpiesania/hamowania)
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2008, 10:07:12 wysłane przez markcomp » Zapisane

MARKcomp77

http://oferta.forum-cnc.pl/
Sterowniki.Silniki

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  


Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Manuscript design by Bloc Strona wygenerowana w 0.049 sekund z 18 zapytaniami.