rozważania o CNC

Marzec 28, 2024, 11:44:20
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: rozebrany silnik krokowy  (Przeczytany 72190 razy)
markcomp
Administrator
*****
Offline Offline

Wiadomości: 14874



WWW
« : Wrzesień 03, 2007, 03:02:47 »




Zapisane

MARKcomp77

http://oferta.forum-cnc.pl/
Sterowniki.Silniki

sulko
początkujący
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #1 : Październik 04, 2007, 09:47:08 »

Witam Panie Marku!
  Dzięki za te zdjęcia tyh znakomitych urządzeń, zrozumiałem dlaczego pokrecajac wałem wyczuwa się takie "skoki". Przy okazji chciałem zapytać o taką kwestię dotyczącą właśnie silników krokowych a mianowicie:
  1] Dlaczego wiekszość silników zarówno krokowych jaki BLDC ich przekrój poprzeczny mają formę kwadratu,
 czym to jest uzasadnine, rozumiem że w   szeroko pojętej technice nic się nie dzieje bez celu.
  2] Co to jest enkoder kwadraturowy?
  3]Widziałem Pańską pracę na Forum dotyczącą sterownika silników krokowych i mam pytanie,  czy mozna u Pana zamówić 3szt i ewentualnie 1 technologiczną tak w rezerwie?. Chciałbym usprawnić swoje 2 maszynki tokareczkę i frezareczkę [ samoróbki oczywiście], końcówki śrub pociągowych zakończyłem czopami by dołączyć jakiś napęd, dostępność silników krokowych jest obfita więc człowieka kusi ta wspaniała tecnologia, a ja jestem mechanikiem z rozszerzeniem hobbystycznym na elektronikę. W mechanice poruszam się powiem nieskromnie jak ryba w wodzie, gorzej z el. cyfrową wiec dlatego pytam.
    Pozdrawiam sulko



Zapisane
markcomp
Administrator
*****
Offline Offline

Wiadomości: 14874



WWW
« Odpowiedz #2 : Październik 04, 2007, 11:11:15 »

1] Dlaczego wiekszość silników zarówno krokowych jaki BLDC ich przekrój poprzeczny mają formę kwadratu,
główny powód poza lepszym wyglądem... co jest subiektywnym odczuciem Mrugnięcie
to zdolność takiego elektromagnesu do wytworzenia silniejszego pola...
pop prostu "rdzeń" tego elektromagnesu jest większy...


co ma potwierdzenie katalogach...
silnik size=57 kwadratowy o długości 76 to moment do 18.9kg.cm
silnik size=57 okrągły o długości 76 to moment do 12.5kg.cm

2] Co to jest enkoder kwadraturowy?
to enkoder bazujący na analizie sygnału A i B... dzięki temu możliwa jest możliwe odkrycie również zmiany kierunku obrotu (przesunięcia)
 dokładniejsze wyjaśnienie zamieszczam w wątku:
http://forum-cnc.pl/index.php?topic=600


3]Widziałem Pańską pracę na Forum dotyczącą sterownika silników krokowych i mam pytanie,  czy mozna u Pana zamówić 3szt i ewentualnie 1 technologiczną tak w rezerwie?. Chciałbym usprawnić swoje 2 maszynki tokareczkę i frezareczkę [ samoróbki oczywiście], końcówki śrub pociągowych zakończyłem czopami by dołączyć jakiś napęd, dostępność silników krokowych jest obfita więc człowieka kusi ta wspaniała tecnologia, a ja jestem mechanikiem z rozszerzeniem hobbystycznym na elektronikę. W mechanice poruszam się powiem nieskromnie jak ryba w wodzie, gorzej z el. cyfrową wiec dlatego pytam.
ostanio nie wiele robilem z A3977...
mam jednak w ofercie stałej bardzo dobre sterowniki M542:
http://www.allegro.pl/item250199307_sterownik_silnika_krokowego_4_2a_krok_1_128_cnc.html
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2007, 11:13:09 wysłane przez markcomp » Zapisane

MARKcomp77

http://oferta.forum-cnc.pl/
Sterowniki.Silniki

sulko
początkujący
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #3 : Październik 05, 2007, 11:09:20 »

  Witam
  Minimum słów  maximum informacji, Wielkie Dzieki!. Osobiście bardziej w urządzeniu podobają mi sie okrągłe, ale z fizyką i technologją nie dyskutuje się.
  Pozdrawiam.  sulko
Zapisane
ASZAPL
początkujący
*
Offline Offline

Wiadomości: 4


« Odpowiedz #4 : Grudzień 29, 2007, 03:02:58 »

Poza tym rozebrany a następnie złożony silnik krokowy traci ponad połowę momentu trzymającego.
Po takim "zabiegu" nie nadaje się praktycznie do pracy.
Więc lepiej nie rozbierać. Duży uśmiech
Zapisane
markcomp
Administrator
*****
Offline Offline

Wiadomości: 14874



WWW
« Odpowiedz #5 : Grudzień 29, 2007, 06:33:37 »

Poza tym rozebrany a następnie złożony silnik krokowy traci ponad połowę momentu trzymającego.
nie zmierzyłem czy coś stracił... i ile stracił
jednak po złożeniu silnik wrócił na zwoje miejsce... i pracuje napędzając śrubę

najbardziej interesuje mnie dlaczego silnik krokowy miałby stracić moment po rozebraniu?

czy aby każdy silnik krokowy traci moment po rozebraniu?... a może tylko określone rodzaje...

temat bardzo mnie interesuje... z teoretycznego punktu widzenia -->> testy praktyczne mogły by być zbyt kosztowne Mrugnięcie

pewnie wiąże się to z rozmagnesowaniem... ale ono nie musi następować podczas rozbierania...
Zapisane

MARKcomp77

http://oferta.forum-cnc.pl/
Sterowniki.Silniki

ASZAPL
początkujący
*
Offline Offline

Wiadomości: 4


« Odpowiedz #6 : Styczeń 12, 2008, 08:19:17 »

Dwa przykłady z własnych obserwacji i doświadczeń.
1. silnik krokowy firmy Vexta ok.2A/fazę napędzający w wykrawarce cnc przez przekładnię rozdzielacz hydrauliczny , co jaki czas nie pozycjonował jak trzeba i maszyna  wywalała błąd. Próbując naprawić tę maszynę mechanik stwierdził że trzeba wyczyścić silnik krokowy ,co też uczynił -wynikiem tego była całkowita niezdolność maszyny do pracy (silnik nie miał siły kręcić rozdzielaczem). A tak nawiasem powodem pierwotnej niesprawności była spalona jedna dioda w 3-fazowym mostku prostowniczym zasilacza 25A co przy większym obciążeniu powodowało gubienie kroków przez silnik.

2. Powodowany ciekawością i potrzebą postanowiłem "przerobić" posiadane silniki bipolarne na unipolarne (mam takie sterowniki) . Silniki miały 6-pinów niestety nie podłączonych wewnątrz, po rozkręceniu i zdjęciu pokryw okazało się że można wyprowadzić środki uzwojeń (nie wyjmowałem wirnika ze stojana).
Udało się z 3-ma silnikami ,w 4-tym przy rozbieraniu niechcący wyciągnąłem wirnik na ok. 10-20s (łożysko za mocno siedziało na wale) . Po zamontowaniu silników w napędzie suportu takiej małej tokareczki stołowej okazało się że silnik z wyciągniętym wirnikiem ledwo co ciągnie a o większej szybkości można zapomnieć, silniki z nie wyciąganym wirnikiem działają dobrze. (silniki 8.4V 0.8A)

PS.silniki FL57-76-3008B są naprawdę dobre, z moim sterownikiem  uni 1/2 kroku 3A rozkręciłem go do 37.5obr/s.
Zapisane
markcomp
Administrator
*****
Offline Offline

Wiadomości: 14874



WWW
« Odpowiedz #7 : Styczeń 12, 2008, 09:13:20 »

Ciekaw jestem jaka procedura jest konieczna dla przywrócenia momentu "źle" rozebranego silnika?
na czym polega mopntaż w fabryce?... w czym leży tajemnica?... jakiś elektromagnes?


silniki FL57-76-3008B są naprawdę dobre, z moim sterownikiem  uni 1/2 kroku 3A rozkręciłem go do 37.5obr/s.

a jakie napięcie zasila sterownik?
czy sterownik to  l297+ ttl + mosfety?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2008, 10:13:15 wysłane przez markcomp » Zapisane

MARKcomp77

http://oferta.forum-cnc.pl/
Sterowniki.Silniki

ASZAPL
początkujący
*
Offline Offline

Wiadomości: 4


« Odpowiedz #8 : Styczeń 13, 2008, 02:12:02 »

Nie wiem jak to ( magnesowanie) robi się w praktyce. A co do sterownika to opisany jest na cnc.info
GAL+SLA jak sama nazwa mówi Gal16V8 jako translator ze zmniejszeniem prądu w półkroku Duży uśmiech i SLA7026M jako końcówka z chopperem  3A na fazę. zasilanie u mnie 5V i 38V. Jest też na moim chomiku.

WWW.chomikuj.pl  nick taki sam.
Zapisane
Jagoda
fachowiec
***
Offline Offline

Wiadomości: 167



WWW
« Odpowiedz #9 : Lipiec 01, 2016, 02:05:35 »

Temat trochę stary, ale co tam Uśmiech Dzięki za zdjęcia, przydadzą mi się do nauki  Duży uśmiech
Zapisane

WarnerMef
początkujący
*
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3


WWW
« Odpowiedz #10 : Styczeń 18, 2019, 01:24:26 »

Ponoc roznily sie katem w ST220 jest na wprost a w innym jest wtyczka na 90. Ponoc po mini przerobce pasuje i taki i taki krokowy wtyczka jest ta sama.

BTW. Numer do ST220   

2S7E 9F715 AA

finis 4383663
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  


Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Manuscript design by Bloc Strona wygenerowana w 0.038 sekund z 18 zapytaniami.