rozważania o CNC

Marzec 28, 2024, 04:35:36
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sterowanie z PC czy z mikrokontrolera ?  (Przeczytany 33347 razy)
pszynk
początkujący
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« : Kwiecień 02, 2006, 08:32:21 »

Szukałem w Internecie informacji na temat sterowanie CNC i zoorientowałem się, że istnieją dwa sposoby.
Program na PC lub mikrokontroler.
To, że sterowanie odbywa się za pomocą kompa z programem, który pośrednio przez "nieinteligentną" elektronikę steruje silnikami, to potrafię sobie wyobrazić, ale że jakiś PIC lub AVR też może sterować to już trochę mnie przerasta. Nie wiem jak ładuje sie do takiego chipa rozkazy sterujące, co je dekoduje, jak kalibruje się maszyne CNC przed pracą ...
Jeżeli jest jakiś wątek na forum, tym lub innym to proszę o wskazówkę.
Odnosniki do stron internetowych na ten temat też są mile widziane.
Pozdrawiam
Zapisane
markcomp
Administrator
*****
Offline Offline

Wiadomości: 14873



WWW
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 03, 2006, 10:10:29 »

czy sterownikami steruje PCet czy uC - to jaka różnica?

...jedno i drugie to komputery Mrugnięcie

jednak dla uC brakuje uniwersalnego softu... a nawet jednolitego standartu komunikacji z dużym komputerem  Smutny

sterownie z uC jest nawet lepsze niż z PC... bo zadanie sterownie nie musi być dzielowne z innymi... a dodatkowo uC może nie mieć ograniczeń jakie występują w PCtach

jakiś "otwartych" opracować na temat uC raczej brak... bo są to tajemnice komercyjne... uC są bardzo lubiane w komercyjnych projektach - bo łatwo zabezpiecza się wynika pracy + związuje się z kosztownym wtedy sprzętem Smutny
Zapisane

MARKcomp77

http://oferta.forum-cnc.pl/
Sterowniki.Silniki

pszynk
początkujący
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 03, 2006, 10:53:58 »

Czyli mam rozumieć, że temat jest beznadziejny i raczej mam sie kierować w kierunku PC + jakiś program?
Jak wegług Ciebie procentowo rozkłada się - wsród amatorów - wykorzystanie PC czy uC, jest to skala rzędu 99,9 kontra 0,1?
Zapisane
markcomp
Administrator
*****
Offline Offline

Wiadomości: 14873



WWW
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 03, 2006, 11:22:27 »

Cytat: "pszynk"
Czyli mam rozumieć, że temat jest beznadziejny i raczej mam sie kierować w kierunku PC + jakiś program?
Jak wegług Ciebie procentowo rozkłada się - wsród amatorów - wykorzystanie PC czy uC, jest to skala rzędu 99,9 kontra 0,1?

myślę, że 70-80%
oczywiście pojęcie amator... w momencie przechodzenia na uC zaczyna być nie aktualne Mrugnięcie
Zapisane

MARKcomp77

http://oferta.forum-cnc.pl/
Sterowniki.Silniki

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  


Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Manuscript design by Bloc Strona wygenerowana w 0.047 sekund z 20 zapytaniami.