rozważania o CNC

Marzec 29, 2024, 12:49:29
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: 8,5Nm + M880 + 80V temperatura  (Przeczytany 8288 razy)
markcomp
Administrator
*****
Offline Offline

Wiadomości: 14874



WWW
« : Luty 15, 2010, 10:50:23 »

8,5Nm + M880 + 80V temperatura



otrzymałem zapytane:

Cytuj
...po 30 min zabawy (kręcenie silnikiem bez obciążenia) silnik 8.5Nm ... osiągnął dość wysoką temperaturę.
Czy to jego normalna praca, czy coś jest nie tak??
Bo ja nie chcę wiedzieć jaką temperaturę osiągnie silnik jeśli ja dam mu obciążenie, gdzie te silniki mają pracować co najmniej 8h dziennie, a nie 30 min na pusto.

Grzanie się silnika krokowego, nawet gdy stoi w miejscu - to zjawisko normalne...
ponieważ przez silnik ciągle płynie prąd i powstają straty ciepła...
normalna temperatura pracy silnika (nawet jak stoi) to 80..90C
oczywiście - gdy silnik stoi, sterownik M880 mając włączoną opcję "half current" ograniczy prąd na postoju - co ograniczy grzanie silnika na postoju.. ale i moment trzymania...

można spodziewać się, iż temperatura pracy silnika pod obciążeniem będzie wręcz niższa niż na stoliku..bez obciążenia

przyczyny:
-część energii pompowanej w silnik zamieni się na mechaniczną
-silnik odda trochę ciepła do części metalowych maszyny...


nie ma się co bać temperatury silnika (oczywiście nie warto dotykać zbyt długo Mrugnięcie)
to zjawisko normalne

ilość ciepła wydzielanego w silniku najsilniej zależy od napięcia zasilania - w naszym przypadku to ok. 80V
takiej wielkości silniki bywają zasilane (przy innych sterownikach) do ok. 150V (DC)

ja osobiście robiłem test (z ciekawości) przy sterowniku wysokonapięciowym - i napięciu ok. 250V
takie napięcie jest dla tego silnika już trochę za wysokie - ale ciekawość zaspokoiłem... i udało silnik rozbujać do 170obr/sek
przy 100obr/sek nie tracił kroków przy nawrotach

jednak napięcie 80V przy sterownika M880 i 8,5Nm nie stanowi problemu.. dziesiątki takich instalacji pracują prawie non stop Uśmiech

Zapisane

MARKcomp77

http://oferta.forum-cnc.pl/
Sterowniki.Silniki

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  


Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Manuscript design by Bloc Strona wygenerowana w 0.056 sekund z 18 zapytaniami.